Okénko do Průvodce - červen

V červnu slunce vrcholí ve své síle a v tomto měsíci nás také čeká oslava letního slunovratu. Spolu s vrcholem léta můžeme vnímat více energie a toto období je spojováno s hojností, naplněním i časem rozverného léta - dlouhé teplé letní večery a brzká pomalá rána. Podobně jako byl květen lásky čas, tak červen můžeme vnímat jako měsíc spojený s naším srdcem, spíše ale na individuální úrovni. Je tedy jen na nás, jak letní energii využijeme a čím sebe a naše srdce vyživíme. Je čas oslavit naši vlastní jedinečnost a to, kým jsme.

Příroda a rostliny v červnu také ukazují svou krásu, barevnost a jedinečnost. Na procházkách můžeme potkávat růži šípkovou, jetel, mateřídoušku, dobromysl, řepík, heřmánek a další bylinky. Už jen při pohledu na kvetoucí zem, můžeme plnost pocítit uvnitř nás.

Červnová oslava Letního slunovratu (20.6. 2024) bude taková rituální a tvořivá. V květnu jsme se naučili základní zpracování bylin, které se nám nyní bude hodit :)

A tak se společně nechme okouzlit přírodou, jejími dary a vítejme léto.

♡ 

Letní slunovrat

Poselství letního slunovratu

plnost a rozvernost

Letní slunovrat je časem, kdy je nejdelší den a nejkratší den v roce. V tento den se tradičně zapalují celonoční ohně a čeká se na východ slunce. Kolem ohňů lidé sedávají, společně zpívají a také se traduje přeskakování ohně, aby se plně očistilo vše, co si dál nechceme nést. Období kolem letního slunovratu můžeme využít opět k osobnímu zastavení v cyklu kola roku. Můžeme se vrátit do měsíce března, kdy byla jarní rovnodennost a znovu si připomenout, jak jsme tehdy vnímali svoje vlastní vnitřní jaro - čemu jsme se chtěli věnovat a co jsme si přáli letos přivést na svět. Letní slunovrat nás totiž vyzývá k tomu, abychom plně projevili svou jedinečnost a s vědomím svých přání a záměrů udělali potřebné kroky k jejich naplnění

V červnu se při vstupu do Průvodce můžete těšit na audio nahrávku s meditací/zastavením, které vás navede na vnímání vlastního vnitřního slunovratu (v Okénku do Průvodce se ale můžete se mrknout, jak vypadají pracovní listy a osobní deníky v Průvodci).

"otvíráme srdce a spolu s ním projevujeme naši vlastní jedinečnost"

Rostlinný průvodce letním slunovratem

S letním slunovratem se velmi často pojí růže šípková, která je poslem začátku léta. 

 náš rostlinný průvodce pro Letní slunovrat je Růže šípková ~

Růže šípková je u nás hojně rozšířená - můžeme ji potkat na procházce mezi poli, na mezích, na okraji lesa, na suchých místech, ale i kolem vody. Rostlina na nás v období kdy nekvete může působit velkou silou - díky jejím dlouhým obloukovitým větvím a velkým a zahnutým trnům. Svým vzhledem může . . .

Bylinná medicína květů i šípků:

 • harmonizace nervové soustavy, uklidnění srdce
 • podpora imunitního systému
 • svíravé a chladivé účinky - vhodné při velkých teplech nebo jako čaj pro snížení teploty a horkosti těla
 • . . .
 • . . .
Šípky obsahují vysoké množství vitamínu A, C, B, K.

Ze šípků i květů můžeme vyrobit nálev, olej, tinkturu.

Duchovní medicína:

 • pomáhá otevřít naše srdce - vnímání bezpodmínečné lásky a rozpuštění mylných představ o sobě
 • dovoluje nám uvolnit pocity bolesti, které v srdci nosíme - ztráta, zrada, lítost nebo stud
 • . . .


Oslava letního slunovratu

Intuitivní osobní/rostlinný rituál

Rostlinné rituály, obřady, kúry nebo také často nazývané rostlinné oslavy a iniciace jsou způsobem, jak si můžeme uvědomit naše propojení s veškerým životem. Je to možnost, jak prohloubit naše vnitřní spojení s rostlinným světem a také na určité úrovni propojit fyzický i duchovní svět - náš i rostlin . . . 

Smyslem rituálu je . . . 

. . . a místo toho se nechat vést vnitřními impulzy a naší vlastní moudrostí. Na toto všechno nás připravovalo intuitivní vnímání rostlin a rostlinné meditace v předchozích měsících. Inspirace, kterou v tomhle směru máte k dispozici v Průvodci by měla nejlépe vést k tomu, že už nyní máte osvojenou svou vlastní autentickou cestu, jak se spojovat s vědomím rostliny. Pokud jste se však připojili do průvodce nově v červnu, nebo si vás jednoduše intuitivní propojování nezavolalo, nic se neděje :) Můžete si . . . 

V Průvodci pro rituální propojení s rostlinou, resp. s energií slunovratu využijeme i některé návody květnového zpracování bylin.

Zvu vás k oslavě letního slunovratu 

Inspirace pro rituální oslavu letního slunovratu - náhled

Rituál ve spojitosti s letním slunovratem je vlastně takovou oslavou a spojením se s energií, dary i poselstvím, které nám čas slunovratu přináší. My budeme tento rituál také spojovat s rostlinou, kterou můžeme vnímat jako takového zástupce rostlin a našeho průvodce. Pro letní slunovrat budeme naším rostlinným průvodcem Růže šípková. Níže najdete několik jednoduchých kroků, které vám při rituální oslavě mohou být inspirací.

1. Smysl a záměr rituálu

Podobně jako pro intuitivní propojení se s rostlinou si volíme záměr našeho rituálu. Svůj záměr si stanovte jednoduchý, pevný a jasný. 

. . .

2. Výběr rostliny pro rituál

Pro nás slunovratový rituál jsme si vybrali Růži šípkovou. Pokud máte vybranou rostlinu a rozhodnete se pro ni, často se vám může stát, že vám začne přicházet inspirace na to, co pro rituál potřebujete vytvořit (viz další bod).

Pokud byste si přáli pro svůj rituál vybrat jinou rostlinu, samozřejmě můžete. V čase letního slunovratu je vykvetlé největší množství rostlin, proto občas se může zdát poměrně těžké vybrat tu "správnou rostlinu". Ale pokud zůstanete spojeni se svým záměrem, tak rozpoznáte která rostlina s vámi na této úrovni nejvíce rezonuje. 

. . .

3. Propojení se s rostlinou

Jakmile si vyberete rostlinu, je čas s ní navázat hlubší kontakt,

Nejčastější propojení s rostlinou v rámci rituální oslavy je vytvoření osobního rostlinného nápoje (odvaru nebo nálevu), oleje, esence, tinktury, koupele nebo lázně apod.

4. Rituální sběr rostliny

Jakmile budete vědět, co si chcete pro samotný rituál z rostliny připravit, je čas na sběr rostliny. Pro samotný sběr platí i všechna doporučení, která najdete v měsíci květnu. Pro rituální sběr je vhodné si udělat dostatek času. Je to přesně ten moment, kdy chceme vstoupit do intuitivního vnímání - komunikovat rostlině, proč za ní přicházíme; požádat ji o její květy (listy, kořeny) a cítit, že rostlinu můžeme utrhnout. 

Jakmile dokončíte sběr rostliny je čas rostlině poděkovat. Můžete použít různé způsoby poděkování, které jsme používali při propojování se s rostlinami. 

. . .

5. Příprava rituálního rostlinného nápoje (odvaru, nálevu, macerátu), oleje

Rituální nápoj nebo olej se používá pro pro spojení se s rostlinou na další úrovni - skrze požití nebo použití. To nám poté může pomoci s vnímáním nového i našich vlastních pocitů. Stejně tak je to další způsob, jak můžeme propojit duchovní a fyzické / hmotné a nehmotné.

. . .

6. Rituální oslava letního slunovratu

Teď je ten čas, kdy zužitkujeme vše, co jsme vytvořili. Letní slunovrat můžete oslavit přímo v den, na který svátek připadá (20.6. 2024) nebo v nejbližších dnech kolem svátku samotného. Rituál si můžete udělat sami doma nebo můžete vyrazit do přírody.

Rituál v přírodě - pro rituál v přírodě potřebujete svůj rostlinný nápoj/olej uschovat do lahviček a vzít sebou. Můžete si s sebou také vzít vše, co si myslíte, že by se vám mohlo pro samotný rituál hodit - své oblíbené karty, deku, krystal, zápisník, pěkný hrníček/sklenici nebo i šamanský buben.

 • vydejte se na procházku do místa, kde jste například rostlinu sbírali nebo kde víte, že roste
 • jakmile přijdete k rostlině,  . . .
 • . . .
 • . . .
 • . . .

Naplnění záměru většinou pocítíme tak, že . . .

Pokud se rozhodnete pro rituál doma, můžete postupovat podobně jako v přírodě, jen  . . .

Náš osobní rituál může být jednoduchý, skromný a přesto tolik silný. Pokud však máte rádi dynamiku a potřebujete rituál spojit s nějakým tělesným projevem, můžete klidně kolem rostliny tančit, bubnovat, běhat, zpívat, hrát na hudební apod. Nezapomeňte, že rituály jsou vždy velmi osobní záležitostí, kdy je tolik potřebné respektovat naši vlastní přirozenost. Když se cítíme přirozeně, je pro nás snazší vstoupit do rozšířeného stavu vědomí, vnímat svou intuici i cestu, jak se spojit s vědomím rostliny a jejím poselstvím.

barevnost a rozvernost letního času

Červnové byliny plné barev

S letním časem můžeme potkat na loukách i lesních cestách spoustu barevných kvetoucích bylinek. Stále však můžeme sbírat i bylinky, se kterými jsme se seznamovali v minulých měsících.

sedmikrásky, pampelišky, ptačinec, popenec, svízel, česnáček, bez, lípa, jitrocel, kontryhel, bříza (list), kaštan (květ), růže šípková, mateřídouška, dobromysl, řepík, jetel, heřmánek a další.

Podrobnější popis vybraných rostlin najdete v průvodci níže. 

Informace o bylinách, které uvádím jsou dostupné v mnoha herbářích. Pokud si nejste jistí, jestli danou bylinku můžete při svém zdravotním stavu užívat, zeptejte se raději svého lékaře.

♡